Mieleccy przyjaciele drzew


W dniach
1-2 października 2021r. w Zamku Kliczków k. Bolesławca odbyło się V ogólnopolskie FORUM PRZYJACIÓŁ DRZEW, które było wydarzeniem dla  przyjaciół drzew, aktywistów, profesjonalistów,  samorządowców, urzędników, zarządców zieleni z całej Polski, którzy szukają pomysłów jak skutecznie chronić, opiekować się drzewami i angażować do tego innych. Forum poświęcone było standardom, zmianom prawnym i działaniom społecznym dla drzew.

Dzięki uczestnictwu w tym wydarzeniu, poznaliśmy bliżej standardy dla miejskich drzew i zieleni opracowane przez Fundację EkoRozwoju oraz rozpoczęliśmy działania na rzecz wdrożenia tych standardów na terenie miasta Mielec i, docelowo, powiatu mieleckiego. Standardy te pozwolą zachować nasze drzewa dla przyszłych pokoleń, rozwijać zadrzewienia i tworzyć lepszą przestrzeń do życia w naszym mieście.

V Forum Przyjaciół Drzew – Drzewa dla Zielonej Infrastruktury Europy

Po wielkiej fali wycinek, której byliśmy świadkami w wielu miastach i wsiach Polski, powoli i w niektórych kręgach zmienia się podejście do drzew, które są przecież najważniejszym elementem zielonej infrastruktury. To dobry moment by w szerszym gronie podyskutować o pilnych wyzwaniach i możliwościach wprowadzania zmian. Rosnąca świadomość, współpraca aktywistów i urzędników to warunek utrzymania drzew w naszym otoczeniu

Na Forum przybliżone zostały  wypracowane z udziałem ekspertów standardy ochrony drzew, a także podzieliliśmy się wzajemnie doświadczeniami wynikającymi z ich wdrażania na poziomie lokalnym, regionalnym i międzynarodowym.

Ważnym momentem wydarzenia była też sesja dotycząca koniecznych zmian prawnych, które umożliwią realną dbałość o zieleń. Od czasu sławnego „LexSzyszko” prawna ochrona drzew nie ulega poprawie, a wręcz przeciwnie, pojawiają się nowe pomysły niekorzystne dla drzew. Mieliśmy okazję omówić propozycje wybranych rozwiązań prawnych.   

MATERIAŁY

Uczestnicy Forum otrzymali komplet najnowszych publikacji Fundcji EkoRozwoju, w tym standardy: Standard inspekcji i diagnostyki drzew, Standard cięcia i pielęgnacji drzew, Standard ochrony drzew i innych form zieleni w procesie inwestycyjnym.

APEL DO WŁADZ – PROGRAM ZADRZEWIEŃ

W trakcie V Ogólnopolskiego Forum Przyjaciół Drzew uczestnicy podpisali apel do najwyższych władz państwowych w sprawie przyjęcia Narodowego Programu Zadrzewień, gdyż drzewa są naszą tarczą ochronną wobec zmian klimatu.

SESJE WARSZTATOWE pn. „Akademia Przyjaciół Drzew”

W obu dniach Forum odbyły się dwugodzinne sesje warsztatowe (również terenowe) pn. Akademia Przyjaciół Drzew. Warsztaty były nieodpłatne, finansowane w ramach „Przyjaciele Drzew – rozwój inicjatyw obywatelskich w kraju”  przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030”.

ORGANIZATOR FORUM:

Organizatorem FORUM była Fundacja EkoRozwoju. Od powstania w roku 1991 Fundacja prowadzi działania na rzecz ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju. Na rzecz zachowania drzew działamy od 2007 roku, szkoląc, współpracując z administracją publiczną, sadząc drzewa, opracowując standardy ochrony drzew, edukując młodzież i dorosłych. Służymy wiedzą ekspercką, wspieramy aktywistów, czynnie stajemy w obronie drzew. Jesteśmy inicjatorem ruchu #PrzyjacieleDrzew

Nasze Stowarzyszenie dołączyło oficjalnie do Forum Przyjaciół Drzew:

Kampania Stowarzyszenia SSE Mielec

Nasz adres

Stowarzyszenie
„Specjalna Strefa Ekologiczna”.
Ulica Szymanowskiego 2B
39-300 Mielec

Kontakt

(+48) 66-93-30404